Devamı
Devamı
Devamı
Devamı
Devamı
Devamı
En Başa Dön

Ortodonti Sözlüğü


  Ark Teli; Braketlerin ortasından geçen at nalı şeklinde, değişik özelliklerde ve kalınlıklarda olan ince materyallerdir. Dişlere kuvvet uygulayabilmesi için arka teller küçük tellere veya elastiklerle braketlere bağlanırlar.

  Bant;  Yüzük gibi dişe geçirilen ve dişi çepeçevre saran metal halkalarıdır. Genellikle birinci büyük azı dişlerine yerleştirirlirler. Bantların üzerine lehimlenmiş tüp ve çengel mevcuttur. Bantların takılması esnasında dişler arasında kalın kürdan girmiş gibi sıkışma olur. Bu sıkışma yaklaşık bir dakika içerisinde geçer.

  Braket; Dişlerin yüzeyine yapıştırılan ve tedavi bitinceye kadar çıkmayan metal, porselen yada altın düğmeciklerdir.

  Çengel; Bant yada braketlerin bünyesinde olan elastik takmak için kullanılan çıkıntılardır.

  Elastikler; Alt ve üst dişlerin birbirleriyle uyumunu sağlayıp, mükemmel bir kapanış ilişkisi oluşturmak amacıyla kullanılan küçük boyutlarda, saydam yada değişik renklerde paket lastiğine benzeyen materyallerdir. Elastikler tedavinin ilerleyen aşamalarında doktorunuz tarafınızdan takılıp çıkartılır.

  Elastik Ligatür; Ark tellerini braketlere tutturmak için kullanılırlar. 1-2 milimetre çapında olup değişik renkleri mevcuttur.

  Ligatür Teli; Elastik ligatürün alternatifidir. Ark telinin brakete bağlanmasından sonra kıvrılıp kesilir ve ucu ark telinin altına saklanır.

  Tüp; Bandın alternatifidir. Aynı görevi yapar.

Bizi Takip Edin !