Devamı
Devamı
Devamı
Devamı
Devamı
Devamı
En Başa Dön

Sedasyon


SEDASYON

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı gözetimi ve kontrolü altında uygulanan uyku halidir. Hafif bir gevşeme halinden uyku haline geçiştir. Kullanılan ilaçlar güvenlidir ve hasta işlem sonrası 15 dakika içerisinde taburcu olmaktadır. Hafif sedasyonda hasta her türlü komuta ve sesli uyarılara cevap verir. Refleksleri kaybolmamıştır. Hastalar normal solunumla devam ederler ve bilinçleri kaybolmamıştır. Sedasyon uygulamasının süresi; doktorun yapmış olduğu tıbbi uygulamalara göre değişiklik gösterir.

 

 

SEDASYON HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

  Psikolojik yaklaşımların ve ikna tekniklerinin yetersiz kaldığı durumlarda,

  Yaş itibari ile çok küçük olan çocuklarda,

  Fiziksel ve zihinsel engelli çocuklarda,

  Çocuğun konforu için uygun ve uzun vakalarda uygulanır.

SEDASYON ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

  Çocuklarda 5 saat ve yetişkinlerde 6 saat öncesinden her türlü yiyecek ve içecek alımını kesmiş olmalıdır. Su dahi içmemelidir.

  Çocuğun sağlık durumundaki herhangi bir değişiklik mutlaka anestezi uzmanına bildirilmelidir.

  Çocuk hafif ve kolay çıkartılabilen kıyafetler giymelidir.

 SEDASYON NE ZAMANDAN BERİ UYGULANAN BİR YÖNTEMDİR

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı gözetimi ve kontrolü altında uygulanan uyku halidir. Hafif bir gevşeme halinden uyku haline geçiştir. Uzun yıllardır uygulanmakla, birlikte, ilaç sektöründeki yeni ilaçlarla özellikle son yıllarda çok tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Diş tedavilerinin yanısıra tıbbın diğer dallarında da batın açılmadığı sürece birçok opreasyonda kullanılabilen bir uygulamadır. Merkezimizde 11 yıldır sedasyon uygulaması yapılmaktadır.

SEDASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  Hastanın tam olarak kendine gelmesi yaklaşık 2 saat süreceğinden mümkünse bu süre zarfında evde istirahat etmesi önerilir.

  Diş çekimi yapıldığında kan içeren tükürük yutulduğundan, mide bulantısı ya da kusma olabilir. Bunun sedasyonla direk ilişkisi yoktur. Hasta bu nedenle işlemden sonra 2 saat boyunca herhangi bir şey yememelidir. Fazla olmamak kaydıyla bir miktar su içirilebilir.

  Uygulamadan 2 saat sonra, hafif ve kolay sindirilebilir gıdalar yenmelidir.

  Doktorun uygun gördüğü ilaçlar reçeteye uygun kullanılmalıdır.

  1 hafta sonra kontrol randevusu alınmalıdır.

Bizi Takip Edin !